Teknoloji dünyasında 'Grafen devrimi'


Teknoloji dünyasında 'Grafen devrimi'

O şimdiden geleceğe şekil verecek bir malzeme olarak görülüyor. Benzersiz bir dirence ve kullanım alanları saymakla bitmeyen bir potansiyele sahip.
Teknoloji dünyasında devrim yaratacak maddenin ismi Grafen. Nasıl üretilip nasıl kullanılacağını öğrenmek için ise artık bir rehber mevcut.


Avrupa Birliği'nde şirket ve üniversitelerin oluşturduğu bir konsorsiyum, grafen hakkında bir kılavuz yayınladı.
Yetmiş araştırmacının imza attığı ve bedava olan 5 yüz sayfalık rehber ile hedef bu malzemenin hızla tanınmasını ve benimsenmesini sağlamak.
"Bu dev kitap grafen ve iki boyutlu birçok malzemeyi üretmek için kullanılan birçok metodun tanımını barındırıyor" diyor euronews'e konuşan Graphene Flagship'ten Garcia Hernandez. Araştırmacı şu ana kadar farklı tabakalardaki en az bin 800 materyalin kullanılabilir olduğunu gösterdiklerini fakat şu ana kadar sadece birkaçı üzerinde tam olarak çalışabildiklerini belirtiyor.
Graphene Flagship'te bilim ve teknoloji sorumlusu Andrea Ferrari ise "Grafen ve benzeri her tür materyalin uygulanması için onları üretebiliyor olmak lazım. İşte bu sebeple, bu materyallerin üretim şekilleri hakkında kesin bilgiler veren, karakterlerini açıklayan bir kitap ya da araştırma çok kullanışlı olacak" diyor.


Malzemenin çok yönlü olması ise elektronik, enerji, tıp, uzay araştırmaları, ve havacılık gibi farklı sektörlerde kullanılmasına imkan tanıyor.
Geçen aralıkta Graphene Flagship Airbus, Fiat-Chrysler, Lufthansa Technik ve Siemens gibi Avrupa'nın en büyük bazı şirketleri ile anlaşmalara imza koydu.
Bu projeler arasında sürücüsüz araçların güvenli kullanımında faydalanılabilecek görsel alıcıların geliştirilmesi, ya da grafen bazlı filtreler kullanılarak temiz su elde edilmesi bulunuyor.

Grafen nedir?

Grafen, üç boyutlu bir malzeme olan grafitten elde edilen karbon atomlarının iki boyutlu düzeneği olarak tanımlanıyor. Grafeni kurşun kalem ucu gibi hiç beklemediğiniz yerlerde bulmak mümkün.
Bal peteği şeklindeki malzeme, çelikten 200 kat daha dirençli, elmastan daha sert ve elektrik ile sıcaklığı diğer tüm iletkenlerden daha iyi iletme özelliğine sahip. Nano boyuttaki malzeme bir saç telinden 1 milyon defa daha küçük.