Yerli otomobil nerede üretilecek?


Yerli otomobil nerede üretilecek?

TOGG CEO’su Gürcan Karakaş’ın geçtiğimiz günlerde yerli otomobil ile ilgili yaptığı açıklama kafalarda soru işaretlerinin oluşmasına neden oldu. Yoksa yerli otomobilimiz başka bir ülkede mi üretilecek?
Açık konuşmak gerekirse, küreselleşen dünyada hangi işi kime yaptırdığınız artık çok bir anlam ifade etmiyor. Öncelikli olarak şunu düşünmek gerekiyor. Alacağınız malın kaliteli, ucuz ve kullanışlı olmasına mı bakarsınız yoksa Türk malı olup olmadığına mı?
Doğrusu pek çok kişi kaliteli, ucuz ve kullanışlı olan malı tercih edecektir. İşte TOGG’un yapmak istediği de bu. Dünyanın en iyileriyle çalışarak piyasaya ciddi anlamda kaliteli bir ürün sunmak istiyorlar. Bunu çeşitli söylemlerle sabote etmenin pek bir mantığı yok.
İşin başka ülkede üretim kısmına gelindiğinde ise farklı söylemler ortaya çıkabilir. Malum, Hyundai, Toyota, Fiat, Renault, Ford gibi dünya devleri Türkiye’de otomotiv fabrikası kuruyorsa, bir bildikleri var demektir. Sonuç olarak Türkiye hem Avrupa, hem de Asya pazarına yakın bir ülke. Yani yerli otomobil modellerinin üretilmesi için en uygun yer de Türkiye olacaktır. Zira üretimin başka ülkeye kaydırılması haklı tepkileri de beraberinde getirebilir. Pek çok parça için dünyanın farklı bölgelerinden partnerler bulsalar bile kati suretle üretimi Türkiye’de yapmaları isabetli olacaktır. En azından ilk yerli otomobil için bu şart diyebiliriz.